Jump to content
  • Welcome to the eG Forums, a service of the eGullet Society for Culinary Arts & Letters. The Society is a 501(c)3 not-for-profit organization dedicated to the advancement of the culinary arts. These advertising-free forums are provided free of charge through donations from Society members. Anyone may read the forums, but to post you must create a free account.

agaronthefloor

Food costing and pricing

Recommended Posts

I would just like to know where i can find information about food costing....books, website, article anything so that i can get a better understanding about how to go about it..hope i worded this question properly....

goodday

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generally, a cost card is used. You need to know how your supplier packages an item (50lb sack, by the dozen, etc.), the "As Purchased" unit weight/volume, and the "Edible Portion" of that unit -those numbers will give you your yield %. Things like flour have 100% yield, there's no trim or waste on them, but, apples for apple pie might have an 85% yield.

Share this post


Link to post
Share on other sites

And after that it's basic adding all the different ingredient/garnish costs up and dividing by number of servings. In the big picture, accurate portion control and minimizing waste are going to do as much for your food cost as how you design your dishes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

There's a culinary textbook that covers the basics called The Book Of Yields by Francis T Lynch that you might find helpful.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Well, only you know what your supplier is charging for ingredients this week. There are charts out there of approximate yields, but, your specific recipe might have you creating more or less trim than average. And, the charts are really basic, they may not take into account variations in vegetables by variety.

But, yes, this is something done for each menu item to calculate price. It's taught in culinary school.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oh I see. That's the advantage of studying into a culinary school. You get to experience and learn all these technical stuff. :) Thanks anyway!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Your basic formula 30, 30, 30. Meaning that of the revenue that comes in, 30% goes to food, 30% goes to overheads, 30% goes to labor and then the last 10 percent goes to profit. These percentages will vary depending on the business model.

So when costing things out, just take the cost of the raw ingredients in a dish and times it by 3. So if the cost of the ingredients to make a steak, baked potato, and grilled asparagus with some kind of sauce came out to $33, the price that would show up on the menu would be about $99. Let's say $100 to make it simpler. After you've sold that steak, you then take the $100, and give 30% ($30) to food cost, labor and then overheads. If the overhead is a bit higher than what you made in money, you either give shit to your staff for leaving the water running or you adjust your costing. Hope that helps.


bork bork bork

Share this post


Link to post
Share on other sites

If the overhead is a bit higher than what you made in money, you either give shit to your staff for leaving the water running or you adjust your costing. Hope that helps.

It's the leaving the burners on full-blast with nothing on them that drives me nuts. The pilot lights work. And it's already 100f in the kitchen. This isn't a grill or salamander -- there's nothing to heat up. So why have a six burner Vulcan operating in "solid rocket booster" mode?


Who cares how time advances? I am drinking ale today. -- Edgar Allan Poe

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...