Jump to content
  • Welcome to the eG Forums, a service of the eGullet Society for Culinary Arts & Letters. The Society is a 501(c)3 not-for-profit organization dedicated to the advancement of the culinary arts. These advertising-free forums are provided free of charge through donations from Society members. Anyone may read the forums, but to post you must create a free account.

Recommended Posts

Posted

I placed this here as its ' kitchen Consumer '

 

Ive been enjoying De Cecco linguini for quite some time , w my FastaPasta.

 

wet up from $ 2  to $ 3 , due to tariffs.

 

one store had it ' on sale ' for $ 2 , so I went and cleaned them out.

 

Tj's pasta , from Italy , isnt bad , @ 1.00 , a bargain .  haven not checked their price recently.

 

So , Tariffs :  what's gone up thats on your regular list ?

Posted

$2 a pound is cheap for De Cecco in this neck of the woods (DC)

 

I like pasta and am very brand loyal to De Cecco.   Tend to buy it in bulk and Jen I see it cheap.   Haven’t seen sub 2 bucks in 5 yard or so.

  • Like 2
Posted

I haven’t seen DeCecco around here for $2.00 in forever.  I used Instacart to check prices in my area and most are in the $3.50-4 range.

Sprouts has it on sale for $2.61 (regular $3.49)

Walmart has a similar sale price. 
Ralph’s has a sale price of $3.72 with their loyalty card (regular $3.99)

The fancy places are $4.99 or more


 

Posted (edited)

I buy Italian imported pastas in Mexico including De Cecco and since MEX is not in trade war with Italy I am curious to compare prices between US price and MX price once the tariff dust settles.  

Edited by gulfporter (log)
  • Like 2
  • Thanks 1
Posted

My local safeway app says 3.99, on sale for 3.50 this week. No idea what historic prices are locally. 

Hunter, fisherwoman, gardener and cook in Montana.

Posted
3 hours ago, rotuts said:

going back today , to get 12 lbs more.

So I can be a bit of a hoarder with things I like that don’t go bad, but if I saw that price I’d buy at least 3-4 pounds of the shapes I use regularly (no12 spagetti, penne, orccehetti and rigatoni)

 

in my defense, I cook for five people 

  • Like 3
Posted

Went to MarketBasket this AM :  their [price went up $ 0.50  , to $ 2.50.

 

 

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...