Jump to content
  • Welcome to the eG Forums, a service of the eGullet Society for Culinary Arts & Letters. The Society is a 501(c)3 not-for-profit organization dedicated to the advancement of the culinary arts. These advertising-free forums are provided free of charge through donations from Society members. Anyone may read the forums, but to post you must create a free account.

the eGullet Shopping Cart


Recommended Posts

I'm noting the wide variations in prices both within the United States and from store (category) to store (category) within a single metropolitan area.

Buying in bulk really does save a bunch of money, as the Costco-vs.-supermarket comparison illustrates. But is doing so practical if you're a single person or a two-person household?

Prices in the US and Australia seem comparable, but how did butter get to be so cheap Down Under? (I've not seen it for less than $2/lb in Philadelphia for quite some time. Regular supermarket prices hover around $4 to $4.50/lb, and sale prices around $2.50-$3/lb).

I'd like to add a couple of notes about my price reports when they occur:

The Reading Terminal Market is the price/quality leader when it comes to produce in the area. Prices at its regular produce stands are consistently lower than supermarket prices, and the quality is higher. (The RTM also has stands featuring Lancaster County produce in season, several area family farms in rotation from Thursday through Saturday during the growing season, and a stand specializing in organic produce [see the "Fair Food Farmstand" topic on the Pennsylvania board for info]. These are consistently higher in price than the supermarkets, but you're assured of getting locally grown produce that is as fresh as can be.)

The 9th Street produce merchants are the absolute price leaders, bar none, but the quality is uneven (many of those rock-bottom bargains are on produce that is pretty close to expiring, which makes these items bargains only if you use them the moment you get back from your shopping trip). Nonetheless, the Italian Market is popular with shoppers of modest means--even the meat vendors beat the supermarkets on price, and one of those vendors, Esposito's, offers better quality than is often found in the supermarket meat case (they also supply some of the city's better restaurants).

Sandy Smith, Exile on Oxford Circle, Philadelphia

"95% of success in life is showing up." --Woody Allen

My foodblogs: 1 | 2 | 3

Link to comment
Share on other sites

I live in Monmouth County, New Jersey, USA.

Here's my list from today's shopping:

Route 9 Farmer's Market (not a farmer's market per se, but a fruit and vegetable shop)

3 pineapples US$1.00 each

4 cucumbers US$ .25 each

3# Roma tomatoes US$ .69 pound

4 heads romaine lettuce US$ .79 each

6 California navel oranges US$1.00 for 6

9 Florida Valencia oranges US$1.00 for 9

4 pink grapefruit US$1.00 for 4

2 heads red leaf lettuce US$ .69 each

2 pound bag yellow onions US$ .79 bag

2 heads chicory US$ .69 each

2 10 ounce bags spinach US$1.19 each

1 bunch curly parsley US$ .69 each

4 bunches scallions US$ .25 each

1 head red cabbage US$ .49 pound

1/2# portobello mushrooms US$1.98 pound

1/4# Parmesan Reggiano US$9.98 pound

1/2 gallon organic milk US$2.69

AND my splurge, for my daughter: a mango at .89 cents.

I also got an Aaron's brand Kosher chicken at Pathmark for .69 cents a pound, I found this sale last week, and I had space in my freezer for one more, so I ran by and scooped it up.

Edited by Rebecca263 (log)

More Than Salt

Visit Our Cape Coop Blog

Cure Cutaneous Lymphoma

Join the DarkSide---------------------------> DarkSide Member #006-03-09-06

Link to comment
Share on other sites

I'll play too. I'm in a small town( 4,000ppl) in rural southwestern Ontario. I'm located about 25 miles from London, ON and about 61 miles from Port Huron, MI. I do buy a lot of dairy products in MI because they are a lot cheaper( even with the exhange rate). For instance, the regular price of a bar of philly cream cheese is 3.00, in MI its usually on sale for 1.00. Cheese is inexpensive in MI, almost triple the price here. Same with Milk.

I knew all these prices without even looking. Because I'm a personal chef, I'm in the store almost every day.

beef (chuck) Meat is inexpensive, we're in farm country.

bacon 4.49

chicken, whole roasting ranges from 1.99lb( sale) to 3.29lb

Boneless skinless breasts are expensive around 6.99lb regular price

salmon 6.99lb( average)

shrimp 6.99lb 31/40

cabbage 69 cents lb

carrots 1.29 2lbs

chiles 1.99lb jalapeno's

corn 12 for 3 dollars( in season, fresh, we're in a big corn county) 12 for 2 bucks at the grocery store.

Garlic 1.99lb

mushrooms 2.99lb

olives 1.49 can black from spain

onions 1.29 3lb bag

potatoes 1.99-2.99 10 lb bag PEI potatoes.

Squash 49cents lb( winter), summer is 1.19lb

apples 99 cents lb

bananas 59cents lb

coconuts havent seen these here.

lemons 3/99 cents

limes 6/99 cents

mangoes 99 cents

oranges 99 cents lb

tomatoes 1.29lb- 2.99lb

beans (dried) 99 cents lb

flour 4.99 5kg

pasta/noodles (dried) 50-1.99 depending on brand

rice 1.99lbs brown short grain

sugar 1.69-2.19 2kg

cooking oil 2.97

olive oil 14.99 3 L Costco

sesame oil

soy sauce 99 cents

vinegar 1.99 4L NO Name brand

butter 3.59 lb

cream heavy 2.19 pint

eggs 1.50 farm fresh, 1.99 in store

yogurt 89 cents small container

milk 4.19 4L

cinnamon - I cant help on the spices, I buy them from the bulk store in small amounts or penzey's

paprika

pepper

saffron 2.99 5grams

vanilla

beer 34 bucks, tax included for 24 blue light

bread 1.29-2.29 wheat sandwich bread( premium).

coffee 7.99lb whole bean

juice 2.99 OJ, tropicanna

tea

Link to comment
Share on other sites

Ok - here is mine, local supermarket in South Africa:

bacon (back, smoked) $3.60/Kg

chicken, whole $2.40/Kg

shrimp $7.93

cabbage 75c each

carrots 77c/Kg

chiles $3.30/Kg

corn 33c each

garlic $5.50/Kg

mushrooms Portabellini $8/Kg

onions 71c/Kg

potatoes 94c/Kg

squash 47c/Kg

apples $1.42/Kg

bananas $1.09/Kg

lemons $1.04/Kg

mangoes 63c each

oranges $2.44/Kg

tomatoes 95c/Kg

rice 58c/Kg

sugar 75c/Kg

cooking oil $1.02/L

olive oil $7.90/L

butter $4.40/Kg

cream $4.28/L

eggs (large) 12c each

yogurt plain low fat $1.90/L

milk 63c/L

beer 375ml can 65c each

bread standard white 72c each

coffee beans $11.10/Kg

juice 80c/L

tea standard tagless bags 1c each

Gerhard Groenewald

www.mesamis.co.za

Wilderness

Link to comment
Share on other sites

€/kilo €/lb. $/lb.

beef (chuck)

Bacon unsliced 9.00 4.09 4.90

Chicken, whole (best price) 2.50 1.13 1.35

Chicken whole (free range) 6.59 2.99 3.58

Poulet de Bresse (from producer’s market)8.90 4.04 4.84

Salmon cesspit raised 13.90 6.31 7.57

salmon ocaean netted 19.90 13.5 16.2

Shrimp (count ?) ---

cabbage 1.00 .45 .54

carrots 0.80 .36 .43

chiles ---

Bell peppers 2.30 1.04 1.24

Corn each ---

garlic ---

Mushrooms (de paris) 6.60 3.00 3.60

Olives (picholine, high quality artisan brined) 9.00 4.09 4.90

Onions 1.00 .45 .54

Potatoes, baking 1.06 . 48 .57

Potatoes, ratte 2.75 1.25 1.50

Squash

Apples, cox

Bananas 1.77 .80 .96

Coconuts. Ea.

Lemons 1.70 .77 .92

Limes

Oranges (6 kinds what kind do you want?)

tomatoes BOB 1.59 .72 .86

tomatoes grappe 3.30 1.5 1.80

beans (dried) coco 4.85 2.20 2.64

beans (dried) Lingot label rouge 7.80 3.54 4.24

flour type 45 0.70 .31 .37

flour type 55 .60 .27 .32

pasta BOB .56 .25 .30

pasta barilla spaget No 5 1.60 .72 .86

pasta barilla spaget No 7 1.78 .80 .96

pasta barilla linguini 1.92 .87 1.04

Pasta selection artesani 4.18 1.9 2.28

Rice lowest price .62 .28 .33

Sugar granulated 1.24 .56 .67

cooking oil sunflower .93/L .42 .50

olive oil puget fruitee Evoo 5.99 7.18/L

sesame oil

soy sauce

vinegar red wine .74/L .88/L

butter (bretagne) 3.88 1.76 2.11

Butter (echire) 10.00 4.54 5.44

cream

eggs 1.20/doz 1.45

Greek/turkish style yougert 4.30/kilo 1.95 2.34

cinnamon ground

paprika ground

pepper black corns 20.96/K 9.52 11.42

saffron 712.50/K 323.86 388.63

vanilla beans equitable commerce 1.10 ea. 1.32 ea.

beer

bread baguette 2.80/Kilo 1.27 1.52

coffee carte noire 10.80/Kilo 4.90 5.88

juice OJ litre

tea premium teabags

I really was impressed today while out collecting prices. One major thing I realized is that my butcher does not charge much more than about 20 cents per kilo more, for instance for leg of lamb, by than your average supermarket. That was a nice suprise. I got into a nice discussion with someone about that. :biggrin:

Also I need help identifying chuck. What is the French equivalent of that?

Alright the calc looks right. I initially miscalulated between euros and dollars but I fixed it. The dollar / pound price is in bold.

Edited by bleudauvergne (log)
Link to comment
Share on other sites

It's the foreshoulder, Lucy. Not sure of the French for that cut, though.

There's a great cross-reference here, including Spanish, German, Italian and a few others. Since it uses British nomenclature, the hardest part about using it is the English-American translation.

Dave Scantland
Executive director
dscantland@eGstaff.org
eG Ethics signatory

Eat more chicken skin.

Link to comment
Share on other sites

Okay, here goes with the first batch of items on the list. All prices are from a local supermarket.

First price column is in US$ calculated for 2 pounds (unless otherwise indicated); second column is in Euros.

  • beef (chuck) - boneless $4.98/2 lbs = 2.04 EUR
    bacon - Bar S brand $6.77 = 5.48
    chicken, whole
    salmon - fresh $13.98 = 11.48
    shrimp - small (51/60 shrimp per pound) $12.98 = 10.66
    shrimp - larger (26/30 shrimp per pound) $15.98 = 13.12
    cabbage - ON SALE @ $0.19 a pound for St. Patrick's day! $0.38 = 0.32
    carrots - $1.98 = 1.62
    chiles
    corn - out of season
    garlic
    mushrooms - $6.76 = 5.56
    olives
    onions - $1.98 = 1.62
    potatoes
    squash - zucchini/courgettes $3.58 = 2.94
    apples - New Zealand Gala $3.38 = 2.78 EUR
    bananas - $1.98 = 1.62
    coconuts
    lemons
    limes
    mangoes - out of season
    oranges - $2.38 = 1.96
    tomatoes - $3.98 = 3.24
    beans (dried)
    flour
    pasta/noodles (dried)
    rice - $0.58 = 0.48 (calculated from 20 lb bag @ $5.79)
    sugar
    cooking oil
    olive oil
    sesame oil
    soy sauce
    vinegar
    butter - store brand $6.00 = 4.93 EUR
    cream
    eggs - 3 dozen @ $6.50 = 5.34
    yogurt - Nancy's organic $3.89 = 3.19
    yogurt - Yoplait individual portions 10 @ $6.00 = 4.93
    milk - store brand 1/2 gallon @ $1.99 - $1.00 = 0.82
    cinnamon
    paprika
    pepper
    saffron
    vanilla
    beer - Budweiser 24 12-oz cans @ $14.98 ($0.62 per can) = 12.30 (0.51 per can) EUR
    bread - Kids Choice sliced white bread loaf $2.65 = 2.17
    coffee - Hawaiian Isles ground (10 oz bag @ $3.99) $12.77 = 10.49
    juice - Florida's Natural fresh 64 oz @ $3.99 - $2.00 = 1.64
    tea

Edited by SuzySushi (log)

SuzySushi

"She sells shiso by the seashore."

My eGullet Foodblog: A Tropical Christmas in the Suburbs

Link to comment
Share on other sites

I took the list, put it into an Excel spreadsheet, and printed it out for my weekly or so trip to the grocery store today. These are prices today at the Safeway at Powers and Constitution, in case anyone in the area wondered.

<p>

The Current Price is the price you'd pay today with their club card - sale price if it's on sale, regular price if not. I've included the regular price if things are on sale, and short notes on quantity. I have more notes at the bottom of the page.

<p>

<hr>

<table>

<tr>

<td>Item</td>

<td>Current Price</td>

<td>Regular Price</td>

<td>Notes

</tr>

<tr>

<td>beef (chuck)</td>

<td>$1.69/lb </td>

<td>$3.29/lb</td>

</tr>

<tr>

<td>bacon </td>

<td>$2.50/lb </td>

<td>$3.69/lb</td>

</tr>

<tr>

<td>chicken, whole </td>

<td>$0.99/lb </td>

<td>$1.49/lb</td>

</tr>

<tr>

<td>salmon </td>

<td>$5.99/lb</td>

<td> </td>

<td>Atlantic farmed</td>

</tr>

<tr>

<td>shrimp </td>

<td>$4.99/lb</td>

<td> </td>

<td>51/60 count</td>

</tr>

<tr>

</tr>

<tr>

<td>cabbage </td>

<td>$0.25/lb </td>

<td>$0.69/lb</td>

</tr>

<tr>

<td>carrots </td>

<td>$0.66/lb </td>

<td> </td>

<td>$1.99/3 lb bag</td>

</tr>

<tr>

<td>chiles (jalapenos) </td>

<td>$1.99/ln</td>

</tr>

<tr>

<td>corn (frozen) </td>

<td>$1.25/lb </td>

<td>$2.79/lb</td>

</tr>

<tr>

<td>mushrooms </td>

<td>$4.38/lb</td>

</tr>

<tr>

<td>onions </td>

<td>$0.99/lb </td>

<td>$1.49/lb</td>

</tr>

<tr>

<td>potatoes </td>

<td>$0.46/lb</td>

<td> </td>

<td>$2.29/5 lb bag</td>

</tr>

<tr>

<td>squash (hard) </td>

<td>$0.99/lb</td>

<td></td>

</tr>

<tr> </tr>

<tr>

<td>apples (gala) </td>

<td>$1.00/lb </td>

<td>$1.49/lb</td>

</tr>

<tr>

<td>bananas</td>

<td>$0.49/lb</td>

</tr>

<tr>

<td>coconuts</td>

<td>$1.79/ea</td>

</tr>

<tr>

<td>lemons</td>

<td>$0.79/ea</td>

</tr>

<tr>

<td>limes</td>

<td>$0.69/ea</td>

</tr>

<tr>

<td>mangoes</td>

<td>$1.00/ea</td>

<td>$1.79/ea</td>

</tr>

<tr>

<td>oranges (navel)</td>

<td>$0.79/lb</td>

<td>$0.99/lb</td>

</tr>

<tr>

<td>tomatoes (on vine)</td>

<td>$1.99/lb</td>

<td>$3.29/lb</td>

</tr>

<tr> </tr>

<tr>

<td>flour (Gold Medal)</td>

<td>$0.20/lb</td>

<td>$0.48/lb</td>

<td>On sale $1.00/5 lb bag</td>

<td></td>

</tr>

<tr>

<td>pasta/noodles (dried)</td>

<td>$1.33/lb</td>

<td>$1.79/lb</td>

<td>24 oz bag </td>

</tr>

<tr>

<td>rice</td>

<td>$0.70/lb</td>

</tr>

<tr>

<td>sugar</td>

<td>$0.36/lb</td>

<td>$0.40/lb</td>

<td>On sale $1.79/5 lb bag</td>

<td></td>

</tr>

<tr></tr>

<tr>

<td>cooking oil</td>

<td>$1.25/qt</td>

<td>$1.50/qt</td>

</tr>

<tr>

<td>olive oil</td>

<td>$5.39/qt</td></td>

<td>$8.18/qt</td>

</tr>

<tr>

<td>sesame oil</td>

<td>$24.43/qt</td>

<td></td>

<td>$5.09/5 oz</td>

</tr>

<tr>

<td>soy sauce</td>

<td>$3.05/qt</td>

</tr>

<tr>

<td>vinegar</td>

<td>$1.04/qt</td>

<td></td>

</tr>

<tr> </tr>

<tr>

<td>butter</td>

<td>$3.99/lb</td>

<td>$4.29/lb</td>

</tr>

<tr>

<td>cream</td>

<td>$6.98/qt</td>

</tr>

<tr>

<td>eggs</td>

<td>$0.66/doz</td>

<td>$1.32/doz</td>

<td>18ct BOGO</td>

</tr>

<tr>

<td>yogurt</td>

<td>$0.40/ea</td>

<td>$0.50/ea</td>

<td>Lucerne 8 oz</td>

</tr>

<tr>

<td>milk</td>

<td>$2.50/gal</td>

<td>$3.29/gal</td>

</tr>

<tr> </tr>

<tr>

<td>cinnamon</td>

<td>$2.79/4.12 oz</td>

<td>$3.49/4.12 oz</td>

</tr>

<tr>

<td>paprika</td>

<td>$3.79/5 oz</td>

<td></td>

<td>Pride of Szeged</td>

</tr>

<tr>

<td>pepper</td>

<td>$3.03/4.25 oz</td>

<td>$3.79/4.25 oz</td>

</tr>

<tr>

<td>saffron</td>

<td>$11.99/.046 oz</td>

<td>$14.99/.046 oz</td>

<td>$4170.00/lb</td>

</tr>

<tr>

<td>vanilla</td>

<td>$4.59/1 oz</td>

</tr>

<tr> </tr>

<tr>

<td>bread</td>

<td>$1/lb</td>

<td>$1.33/lb</td>

<td>$1.50/24 oz loaf</td>

</tr>

<tr>

<td>coffee</td>

<td>$2.86/lb</td>

<td>$3.27/lb</td>

<td>Folgers</td>

</table>

<hr>

<p>

My notes:

<p>

When there were multiple brands, I chose either the one I would buy were I buying it, or the most popular brand I knew of (e.g. Folgers for coffee).

<p>

I was amazed at how many things on this "staple" list were on sale. Most of them were at a reduced price, which made more work for me.

<p>

I wasn't surprised that out of everything on this list, I only bought beef (chuck), cabbage, tomatoes, cream, eggs, bananas, and bread (100% Whole Wheat). Many of the things I usually buy I already had, but a lot of these aren't my staples. Some things that are my staples that aren't on this list are bagged salad, greens, frozen broccoli, cheese, cold cuts, cottage cheese, peanut butter, canned tuna, Splenda.

<p>

I admit that I mail order my coffee from Rio Grande Roasters (now part of Victor Allens') because I'm addicted to their Thunderbolt blend, which is about $10.53/lb before shipping. I had no idea what grocery store coffees cost before this - and after drinking Folgers at my parents' house, I am not surprised.

<p>

And it was a lot of fun calculating the price per pound for saffron :biggrin: .

<p>

Marcia.

Edited by purplewiz (log)

Don't forget what happened to the man who suddenly got everything he wanted...he lived happily ever after. -- Willy Wonka

eGullet foodblog

Link to comment
Share on other sites

I'll check prices at Trader Joe's, Ralphs, and our local asian market this Sunday when I go shopping. The price differences should be interesting.

Kathy

Cooking is like love. It should be entered into with abandon or not at all. - Harriet Van Horne

Link to comment
Share on other sites

Shalmanese is dead on about the limes, btw. I've paid as much as $2 for one lime at times, if you can get them (the Coles and Woolies closest to me don't have them at all). A six pack of Corona to go with your limes will run you about $16.

Link to comment
Share on other sites

At the "Farmer's Market" today: decent looking Florida limes 6 for US$1.00.

I bought them instead of the California lemons, 4 for US$1.00. The lemons looked weird and fake.

More Than Salt

Visit Our Cape Coop Blog

Cure Cutaneous Lymphoma

Join the DarkSide---------------------------> DarkSide Member #006-03-09-06

Link to comment
Share on other sites

Is anyone doing a spreadsheet with comparisons?

I have been putting the numbers into Excel for my own comparison purposes (it's very difficult for me to keep track of numbers in my head). It's not a very good spreadsheet, and in some cases I have been unsure of measurements or how to make the data fit; basically I have rows for each category, with all beef together, all bacon together, etc; the columns are for country/currency/measurement; city or region; source (store name and type); USD/unit; local currency/unit; notes (organic, type of beef, type of apple, etc); and the eGullet member name of the person who posted the information.

I am not a statistician or even anyone who uses Excel in a scientific or competent fashion, but if anyone would like a copy I have it. I am also planning to enter information about food cost from other threads as I run across it. Also, if anyone who IS competent has any suggestion for how I might improve my data collection (or a better spreadsheet), please let me know.

Obviously this is a very fascinating topic for me... :blink:

Jennie

Link to comment
Share on other sites

Purplewiz: I was unsuccessful in trying to post information created by using a spreadsheet. Would you provide helpful guidelines for those of us who find the challenge daunting? The presentation of your data is exemplary. Using a Mac and a combination of Microsoft Word and Excel, I am unable to paste my own neat lists and columns onto the board. Thanks!

"Viciousness in the kitchen.

The potatoes hiss." --Sylvia Plath

Link to comment
Share on other sites

Purplewiz:  I was unsuccessful in trying to post information created by using a spreadsheet. Would you provide helpful guidelines for those of us who find the challenge daunting?  The presentation of your data is exemplary.  Using a Mac and a combination of Microsoft Word and Excel, I am unable to paste my own neat lists and columns onto the board.  Thanks!

Thanks very much for your kind words!

What I did was to go to the bottom of the eGullet reply screen under "Post Options" and turn HTML on. I think I used Raw Linebreak mode. Then go to whatever program your data is in and export/save to HTML (Save as Web page). That will give you a file with all the HTML tags.

Open that file you saved with Word, and then go to View -> HTML source. That will show you all the HTML tags. Cut and paste all that HTML into the eGullet reply screen, and your reply should be formatted properly.

You may still have to do some manual editting of the raw HTML to get it to show up properly - I gotta admit, I did all the HTML in mine by hand. I'm kind of old school that way :biggrin: . Thank goodness for the "Preview Post" button!

I hope that made some kind of sense!

Marcia.

Don't forget what happened to the man who suddenly got everything he wanted...he lived happily ever after. -- Willy Wonka

eGullet foodblog

Link to comment
Share on other sites

>>Your job, should you accept it, is to share with us your own staples shopping >>list and the cost of each item on it.

My job, continually, is to find things that can substitute for a lot of those on your list. If you feel like being patient, I can approximate some of them. I think most US Americans are surprised at how much more things cost elsewhere, and once you know how little people are paid here in Italy, it become even more surprising.

Link to comment
Share on other sites

>>Your job, should you accept it, is to share with us your own staples shopping >>list and the cost of each item on it.

My job, continually, is to find things that can substitute for a lot of those on your list.  If you feel like being patient, I can approximate some of them.  I think most US Americans are surprised at how much more things cost elsewhere, and once you know how little people are paid here in Italy, it become even more surprising.

Having spent some time in Italy, I understand this. In my experience, Italians generally refuse to compromise on quality, when it comes to foodstuffs. You may live in small dwellings and drive small cars, but no way will you get produce that's less than high-quality, crappy bologna instead of tasty mortadella, and American "cheese" instead of real aged cheese. And I salute you for that.

Michael aka "Pan"

 

Link to comment
Share on other sites

Here's my data from receipts from the stores I've shopped at recently, not including the many other places I go from time to time:

Whole Foods Market (best quality local source of produce in winter) and online sources intermingled:

beef (chuck) 4.00/lb grassfed, approx from lasatergrasslandsbeef.com

bacon 4.69/pkg (1/2 lb?) nitrate free, "natural"

chicken, whole

salmon

shrimp 13.99/lb wild, large, Key West

cabbage 1.99/lb organic (highway robbery)

carrots

chiles

corn

garlic

mushrooms 3.99/lb cremini

olives 9.99/lb bulk

onions

potatoes 1.25/lb for a 2 lb bag of fingerlings

squash

apples

bananas .89/lb organic

coconuts

lemons 1.19/lb

limes

mangoes .99 each on sale

oranges

tomatoes

beans (dried)

flour 3.49/5 lb bag King Arthur Bread Flour

pasta/noodles (dried) 1.29/lb organic, whole wheat

rice

sugar

cooking oil

olive oil 36.00/2.5 L Spanish EVOO, latienda.com

sesame oil

soy sauce

vinegar

butter 4.00/lb organic

cream 2.49/pt organic

eggs 3.59/dz organic, large brown

yogurt 2.99/qt organic

milk 3.49/gal growth hormone free

4.99/gal organic

cinnamon

paprika

pepper

saffron

vanilla

beer

bread .99/lb rustic round, sale

coffee 12.49/lb intelligentsia.com

juice 1.99/L single serve orange juice

tea varies

King Soopers grocery store (of the Kroger family chain)

carrots 1.29/lb organic, sale, 2 lb bag

apples 1.79/lb macintosh

bananas .99/lb organic

beer 6.99/6 pk Colorado microbrew

bread 3.99 large country french, from local bakery

Middle Eastern market:

olives, bulk 3.99/lb

HAR Mart, the largest asian grocer in Colorado:

beef (chuck)

bacon

chicken, whole

salmon

shrimp

cabbage .49/lb shanghai cabbage

.99/lb choysum

carrots

chiles .99/lb serrano

2.99/lb thai bird

corn

garlic 1.99/lb peeled

mushrooms 1.99/lb white button

3.99/lb organic oyster

4.99/lb shiitake

olives

onions .59/lb yellow, small

potatoes

squash

apples

bananas .79/lb organic

coconuts

lemons

limes

mangoes .99 each

tomatoes .79/lb plum tomatoes

beans (dried)

flour

pasta/noodles (dried) .59/lb rice vermicelli

rice

sugar

cooking oil

olive oil

sesame oil

soy sauce 1.99/L

vinegar

Edited by kellycolorado (log)
Link to comment
Share on other sites

I live in Albuquerque New Mexico and shop at many stores including: Trader Joes, Costso, health food stores, ethnic markets and large chains), these prices are from a small downtown local market with great prices.

beef (chuck) $3.19/ lb

bacon (Hormel) $4.69/lb

chicken, whole $1.19/lb

salmon (Atlantic farmed) $8.99/lb

shrimp $4.99/lb 51/60 count

cabbage $0.39/lb

carrots $0.79/lb or $1.29/2 lb bag

chiles (jalapenos) 2 lbs/ $1.00

corn (fresh) 3 for $1.00

mushrooms $2.99/lb

onions 3 lbs/$1.00

potatoes (russet) 5lbs/$1.99

squash (zuck or yellow) 2lbs/ $1.00

apples (red delicious) 2 lbs/$1.00

bananas 2 lbs/$1.00

coconuts $.99/ea

lemons 5 for $1.00

limes 4 for $1.00

mangoes 3 for $1.00

oranges (navel) 10 for $1.00

tomatoes (Roma) $.87 lb (hot house) $1.29lb

flour (Gold Medal) $1.29/5 lb bag

pasta/noodles (dried) $1.79/lb or10lbs for $10.00

rice 3 lbs for $1.00

sugar $1.79/5 lb bag

cooking oil (Mazolaa $2.19/qt

olive oil $6.99 for 17 fl ozs

sesame oil * I buy the 56 fluid oz Kadoya Brand at the orietntal market for $9.99

soy sauce (Kikoman) $1.99 for 10 ozs

vinegar (apple cider) $2.29/qt

butter (Land o Lakes) $4.29/lb

cream $4.89/qt

eggs (XLrg) $1.39/doz (Jumbo) $1.59 doz

yogurt 2 lb container $2.00

milk (2%) $2.99/ half gal

cinnamon $1.19/oz

paprika $1.29/oz

pepper $1.00 for 4oz

saffron $1.59/ 1/2 oz (labeled saffron... but I doubt it)

vanilla $3.50/1 oz

bread $1.50/24 oz loaf

coffee (Folgers) $3.27/lb

I'm going to also do a cost out for this list for organic items from my local Co-Op. I'm very curious to see how much more it will be.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...