Jump to content
  • Welcome to the eG Forums, a service of the eGullet Society for Culinary Arts & Letters. The Society is a 501(c)3 not-for-profit organization dedicated to the advancement of the culinary arts. These advertising-free forums are provided free of charge through donations from Society members. Anyone may read the forums, but to post you must create a free account.

What's Your Monthly Grocery Bill?


Recommended Posts

I've been trying to work this out this week, but since we shop at multiple places, I don't keep a running tally. I'd say we spend about $40 a week for staples, meat and some vegetables at Wal-mart. Then another $1-$2 a week at the wet market for vegetables. Another $5 for bread from the bakery, plus $20 for cheese and the like from the foreign foods store. Coffee is another $10, but I can't go without it. I'll call it $75 for two people for a week, not counting eating out once or twice.

Link to post
Share on other sites

Yikes! Either it is more expensive here in Parker, Colorado or my husband is right and we spend a lot on groceries! Including our CSA (veggie, egg, fruit and fresh cut flower shares) and misc items like dog food (for 2 dogs) and laundry soap we spend about $800 and month, add another $300 for booze! We eat meat about once a month and have Friday night pizza night where we get our pizza from a local joint. We make our coffee to go and bring our lunches and snacks to work.

Eat Love Laugh

Link to post
Share on other sites

Two of us in this household. I have spent about $260 in the grocery store this month. My daughter has spent around $150 at Trader Joe's and Costco. This includes wine and other "adult" beverages. We haven't dined out in some time as both of us are on Social Security, I'm a senior and she has serious health problems. We don't get a cost of living increase this year.

I buy most pet products, paper products, and cleaning supplies at Wal Mart. I refuse to buy food there.

We usually cook things from scratch so don't use many canned or frozen items.

Yesterday I did buy Kleenex on my grocery trip because it was too out of the way to go to WM for just one item.

Link to post
Share on other sites

I spend between $100 and $150 every couple of weeks at Kroger, which includes staples, paper and cleaning products and the like, and meat on sale; it also includes most of the import cheeses (this Kroger has an excellent selection, as it's in an upscale neighborhood). There's another $30 a week at the farmers' market (higher than Kroger produce, which here is surprisingly good), but better quality stuff. We (my 20-year-old and I) might eat out twice a month that is NOT work-related for me (and thus on the company nickel). If I'm not having a business lunch, I take mine from home, usually something left over or a salad and soup. I buy meat when it's on sale at Kroger, and keep it in the freezer until I decide to cook it; a roast will make two or three meals in one form or another, and I get ground beef and chicken in family packs, portion it out and freeze it; I also use a lot of cured meats. I order coffee online, probably $30 a month, and spend perhaps $50-$75 a month on alcohol (mostly wine, the occasional restock bottle for the bar, more in the summer when I'm buying beer because we live on a lake and, well, you just drink beer at the lake in the summer). So say $500 a month, which would probably also cover the periodic trips to specialty and import stores, for a family of two. But I eat lunch out probably at least two days a week for business, and dinner probably twice a month. The 20-year-old will subsist for a week on a batch of homemade mac and cheese.

Don't ask. Eat it.

www.kayatthekeyboard.wordpress.com

Link to post
Share on other sites
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...